Kŕčové žily si žiadajú viac pohybu

Stehná bez kŕčových žílProblém, ktorý môže poskytnúť skutočne každého bez ohľadu na vek, sú aj varixy, známejšie ako kŕčové žily na nohách. Vyskytujú sa hlavne na dolných končatinách, no určité percento z nich sa premietne do nepríjemnejšieho problému, akým sú hemoroidy. Ich vznik súvisí nielen so zlým stravovaním, ale aj s nedostatočným pohybom či dokonca s nevhodnou obuvou. V článku vám predstavíme, ako môžete zahájiť ich liečbu, prípadne niektoré kroky na ich prevenciu. V každom prípade kŕčové žily nepredstavujú neriešiteľný problém, ak sa k ich liečbe postavíte zodpovedne a čím skôr. Len veľmi málo zdravotných ťažkostí zmiznú samé od seba a väčšine je potrebné dopomôcť. Nenechávajte si nič na poslednú chvíľu a máte istotu, že operácii a nepeknej vizuálnej stránke vašich nôh sa vyhnete.

Ako vyzerajú?

Príznaky kŕčových žíl na nohách závisia od ich štádia. Prvotné štádium môžete spozorovať tak, že si všimnete zviditeľnenie a rozkonárenie vašich ciev. Tie vytvoria akoby drobné červené vejáriky, ktoré nevystupujú nad povrch kože. Citeľné príznaky sa môžu vyskytnúť už aj v tomto štádium, najčastejšie ide o pocit ťažkých nôh. Kŕčové žily v ďalšom štádiu naberajú na objeme a z červenej sa menia na fialovú alebo modrú. V poslednom štádiu dochádza k vystúpeniu týchto žiliek nad povrch kože. Čím horšia fáza ochorenia nastane, tým viac počítajte aj s inými príznakmi. Medzi bolestivejšie príznaky kŕčových žíl na nohách patria napr. nočné kŕče, unavené chodidlá, opuchy atď.

Prečo kŕčové žily na nohách vznikajú?

Otáznik na tabuliZ rôznych dôvodov. Tie hlavné, sme uviedli v úvode. Jedným z činiteľov je aj nevyvážená strava. Nedostatok vitamínov, vlákniny či iných živín sťažuje nielen činnosť rôznych orgánov tela, ale aj samotný tok krvi a funkciu srdca. Príliš mastné, vyprážané, sladké, slané či údené jedlá vzniku tohto problému len napomáhajú. Fajčenie a alkohol v tomto zohrávajú taktiež dôležitú úlohu.

Kŕčové žily sa vám na nohách môžu pomerne v skorom veku objaviť, aj keď máte nedostatočný pohyb. To znamená, že buď príliš dlho stojíte alebo sedíte, čo sú najčastejšie pracovné stavy. Ak spadáte do takýchto povolaní, myslite na to, aby ste svoje polohy menili a s končatinami dostatočne pohybovali. Nečinnosť totiž spomaľuje tep a tým aj sťažuje spätný chod krvi z končatín do srdca. To sa proti tomu bráni tak, že kŕčové žily postupne zväčšuje, aby vyvolalo dostatočný tlak na navrátenie krvi späť do srdca. O to dôležitejšie je sa im povenovať aj po príchode z práce. Ideálny by bol aspoň 30 minút pohyb a odpočinok v podobe vyložených nôh. Najlepšie je ich úplne vyzdvihnúť, nad úroveň srdca, čo prospeje správnej cirkulácii.

Varixy sú však aj problémom, ktorý vzniká kvôli zlej obuvi a príliš tesnému oblečeniu. Nevhodné zvolené módne kúsky vás môžu stáť aj zdravie. Napriek tomu, že pôsobia nevinne, skutočne môžu ovplyvniť prúdenie krvi.  Kŕčové žily sa na nohách vyskytujú aj v tehotenstve, a to kvôli zvýšenému tlaku na dolné končatiny. Po pôrode ale zvyknú zmiznúť.

Ako ich liečiť?

Operačný stôlLiečba kŕčových žil na nohách, ako je to uvedene na internete, nie je komplikovanou záležitosťou. Najjednoduchšie a pre niektorých najlepšie riešenie spočíva v pravidelnej aplikácii krému, gélu, masti, zábalov, obkladov či striedavých kúpeľov na problematickú časť tela. Podstatné je varovné symptómy nepodceňovať, pretože ináč to môže viesť až ku chirurgickému zákroku, ktorý si vyžadujú dlhé zotavovanie a nabiehanie do bežného života.

Na kŕčové žily na nohách si však môžete zakúpiť aj špeciálne kompresné sťahovacie pančuchy. Zakupujú sa na mieru, takže určite si nevyberajte len tak od oka, alebo si overte aj to, čo vám predáva lekárnik. Je veľmi dôležité, aby boli presne na vás, pretože ináč nemusia splniť svoj účel a ich nosenie môže byť bolestivé. Kompresné sťahovacie pančuchy na kŕčové žily na nohách ani necítite a okrem iného zlepšujú cirkuláciu krvi. Nohu citlivo stláčajú v mieste, ktoré podporuje krvný obeh.

Prírodná resp. domáca liečba kŕčových žíl pozostáva napr. zo striedavého chodidlového kúpeľa (teplý, zimný), zo zábalov z byliniek, z obkladov. No na trhu sú dostupné špeciálne prípravky na čisto prírodnej báze. Najlepší krok pre to je hneď si zakúpiť hotový prípravok, či už krém, gél alebo masť a nemusíte svoj čas strácať ich miešaním doma.

Ak nezaberajú rôzne prípravky, prírodná liečba ani kompresné sťahovacie pančuchy, alebo ak váš stav nechcete samoliečbou riskovať, navštívte lekára. Ten vám môže na kŕčové žily na nohách predpísať lieky, ktoré by mali ich stav pomerne rýchlo zlepšiť.

Aby ste svoj stav nezhoršili, vyhýbajte sa teplým kúpeľom a saunám, ktoré len cievy rozťahujú a pre vaše kŕčové žily na nohách by to teda nebolo vôbec prospešné. Samozrejme, veľmi dôležitý je aj pravidelný pohyb, zmena jedálnička v znamení pestrosti a vhodné oblečenie.

Nebezpečné neliečenie

Ak sa rozhodnete varixy podceniť, môžete na to veľmi doplatiť. Záchranu v ťažkom štádiu vám môže priniesť operácia alebo odstránenie kŕčových žíl. V súčasnosti máte na výber niekoľko procedúr, pri ktorých sa nevyžaduje priame rezanie do pokožky. Odstránenie vedia odborníci v dnešnej dobe dosiahnuť aj pomocou lasera či sklerotizáciou. Pokiaľ sa rozhodnete zanedbať aj toto „konečné“ štádium, kŕčové žily môžu viesť k zápalom a rôznym iným problémom, pričom ten najhorší by bola amputácia končatiny. Ak Vás zaujímajú aj ostatné dôsledky zanedbania liečby, tak navštívte tento web https://www.medicalnewstoday.com/articles/240129.php.

Účinná prevencia

Pokiaľ nechcete, aby vám kŕčové žily robili problém celý život prípadne už v skorom veku, osvojte si niektoré pravidlá. Zmienili sme sa o nich už v časti liečba. Veľmi dôležité je pridať do svojho života viac pohybu. Jedzte pestro, pridajte ovocie a zeleninu a vylúčte alkohol, cigarety či iné nezdravé jedlá. Oblečenie si kupujte presné, nie také, ktoré by vás stláčalo. To isté platí aj pre obuv. Ako prevencia vám môžu pomôcť aj výživové doplnky alebo špeciálny krém, gél či masť, ktoré vám vedia od počiatočných príznakov uľaviť a chorobu rýchlo podchytiť a vyliečiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.