Na nohách sa môže objaviť viac problémov ako si možno myslíte

Beh po cesteKaždú časť nášho tela môže poskytnúť nejaký problém. Netýka sa to len orgánov v jeho vnútri, ale aj vonkajších častí, a to pokožky. Nanešťastie, rôznych diagnóz a zdravotných ťažkostí je skutočne dosť. V dnešnom článku si predstavíme také choroby, ktoré sa spájajú s nohami. Pri niektorých zohráva dôležitú úlohu nedostatočná hygiena, pri iných zas tento faktor nijako nevplýva. Každopádne, hygienické návyky by sme mali dodržiavať aspoň tak, ako správny kresťan desatoro. Nie nadarmo sa hovorí : čistota – pol života. Ale pravdou je, že niekedy vie byť škodlivá aj prehnaná hygiena, ktorá môže narušiť povrch pokožky, a telovú či vnútrotelovú mikroflóru. Povedzme si teda, aké problémy a choroby vás môžu v súvislosti s nohami postretnúť.

Za všetky choroby nôh nemôže len nesprávna hygiena

Pokiaľ ste na vašich dolných končatinách alebo chodidlách spozorovali nejaké zmeny, nemusíte si hneď myslieť, že máte slabú hygienu. Prenosné choroby sa na vás usadia aj bez toho, aby ste sa pravidelne umývali. Rovnako si niektoré problémy môžete zapríčiniť aj inými faktormi, ktorými pravidelnou hygienou nezneutralizujete. Ide napr. o nezdravé a nevyvážené stravovanie, nedostatočný pohyb alebo zlé zvolený štýl oblečenie a obuvi.

Práve tieto faktory sú tie, na ktoré je potrebné dbať najviac. Ak ich zosúladíte, vedzte, že choroby a problémy nôh by vás mali obchádzať. Iným prípadom by ale bolo, pokiaľ ide o zdedené ochorenie. Vtedy sa dá proti nemu brániť len málokedy, no aspoň môžete do výraznej miery znížiť riziko pokroku dedičnej diagnózy. Povedzme si o jednotlivých ťažkostiach na nohách čosi viac.

Málo pohybu sa na vás môže odraziť takto

Sedenie za počítačomHlavnou príčinou problémov ako kŕčové žily, hemoroidy alebo celulitída je práve nedostatočný pohyb. Rovnako ale za to môže aj nevyvážená strava. Tieto problémy spočívajú v nedostatočnom prekrvení dolných končatín, čo vyúsťuje k zväčšeniu žíl. V prípade celulitídy sa vytvárajú tukové vankúšiky, čoho dôsledkom sú väčšie či menšie jamky. Nie vždy súvisí s váhou, nakoľko môže trápiť aj chudé ženy.

Našťastie, na všetky tieto problémy s nohami existuje riešenie. V prvom rade je nutné zmeniť stravovanie. Viac vitamínov, viac ovocia, viac vlákniny, menej alkoholu, fajčenia, sladkého, slaného, vyprážaného či príliš mastného. Všetko tieto látky pri nadmernom prijímaní sťažujú krvný obeh, čo v konečnom dôsledku pôsobí negatívne na kŕčové žily, hemoroidy, ale aj na celulitídu. V druhom bode je nutné byť aktívnejší. Sedavé zamestnanie alebo také, kde dlho stojíme našim končatinám neprospieva. Polohy pravidelne meňte a po práci si choďte zacvičiť alebo sa aspoň poprechádzať. Naštartujete tým krvný obeh, čím prospejete hlavne sebe.

Ďalšou možnosťou riešenia týchto problémov je buď sa obrátiť na lekára alebo si v lekárni zakúpiť nejaký špeciálny prípravok alebo liek. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo krémov, gélov, mastí, zábalov či obkladov, ktoré pozitívne pôsobia aj na také problémy, ako sú kŕčové žily na nohách, hemoroidy či celulitída. Ako sme už uviedli, podstatné je ale zmeniť celý životný štýl. Jednotlivé prípravky môžu vašu snahu len umocniť a urýchliť. Pozitívne pôsobia aj masáže, ale pozor, s týmito problémami sa vyhýbajte dlhšiemu výskytu v teplej vode alebo v saune. Pôsobením intenzívneho tepla dochádza k ešte väčšiemu rozšíreniu žíl, čo by ste určite nechceli.

Nevhodná obuv a oblečenie

Pohodlné topánkyPre niekoho to môže znieť ako nezmysel. No pravdou je, že aj obuv a oblečenie má veľký vplyv na zdravotný stav človeka. A nemyslíme pri tom hneď na čínske výrobky, ktoré boli vyrobené z kadečoho. Trendy sú jednoznačné. Mnohí z nás sa riadia len tým, čo sa im páči alebo „čo letí“, no či im to sedí, je im už ukradnuté. Radšej sa budú v nepríjemnej obuvi a nepohodlnom oblečení trápiť, len aby vyzerali in. Ale tieto veci môžu mať za následok pleseň na nohách, hallux valgus, ale aj vyššie spomínaný problém – kŕčové žil. Na nich vplýva práve príliš úzke oblečenie, ktoré v niektorých prípadoch ovplyvňuje kolobeh krvi. Zlá obuv môže taktiež priniesť bolesť kolena a nutnosť kĺbovej výživy.

Práve pleseň na nohách sa spája s nesprávnou hygienou. V istých prípadoch to tak môže byť. No dnes je skôr problematické zriedkavé menenie obuvi, ktorá nie je pravidelne dezinfikovaná a nemá dostatok času na potrebné vyvetranie. Umelé materiály neumožňujú chodidlu uvoľňovať nadbytočné teplo a vlhkosť, čo je najlepšia živná pôda pre plesne. O to viac by ste na obmenu obuvi ako aj jej dezinfekciu mali dbať, ak dlhodobo pracujete v ťažkej vzduch nepriepustnej pracovnej obuvi. Nanešťastie ide aj o prenosné ochorenie, takže pokojne ste si ju mohli odniesť z kúpaliska alebo iného verejného priestoru, kde ste možno použili ručník. Pleseň na nohách však môžete v počiatočnom štádiu vyriešiť veľmi ľahko – pomocou liekov od doktora alebo voľne dostupných prípravkov napr. krému či gélu.

Hallux valgus je opäť choroba nohy, tzv. vybočený palec, ktorá môže vzniknúť aj kvôli dedičnosti, ale jej hlavným spúšťačom je nevhodná obuv. Aká je nevhodná? Taká, ktorá vás tlačí už pri prvom skúšaní a ktorá nerešpektuje tvar vašej nohy. Najhoršie sú vysoké opätky, ktorý na palec vyvíjajú najväčší tlak a ten sa bráni postupným zakrivovaním. Rovnako nevhodnou obuvou sú aj ploché topánky. Ideálna je preto obuv z prírodných materiálov, ktorá sa tvaru chodidla prispôsobí, umožňuje mu dýchať a má maximálne 3-4cm podrážku. Hallux valgus na nohách môžete zmierniť použitím ortézy resp. korektora alebo špeciálnej bandáže.

Neliečenie vedie k operácii

Nechať veci napospas osudu býva väčšinou to najhoršie rozhodnutie. Okrem toho, že vám neliečenie môže spôsobiť bolesti, stratu sebavedomia kvôli vizuálnym symptómom, v niektorých prípadoch môže viesť až k amputácii. Neliečenie takých chorôb nôh, akými sú kŕčové žily alebo hallux valgus končia často operáciou resp. ich odstránením. Zatiaľ čo pri žilách sa odstraňuje celý problém, pri vybočenom palci dochádza k odstráneniu časti kostičky. Oba zákroky však majú dlhú dobu rekonvalescencie. Dokonca pri zákroku na hallux valgus hrozí zmeravenie svalu.

Vždy je preto jednoduchšie každý problém a chorobu podchytiť už v začiatku. Ak si diagnózou nie ste istý, skočte za doktorom, ktorý vám vašu situáciu ozrejmí. V každom prípade je dôležité pozorovanie seba samého, pravidelná hygiena, dostatok pohybu, zdravá strava, pohodlné oblečenie a anatomicky tvarovaná obuv. Prípadné problémy či choroby nôh môžete v počiatočnom štádiu riešiť aj samoliečbou – pomocou krému, gélu či masti, ktorú si môžete zakúpiť v ktorejkoľvek lekárni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.