Pociťujete v poslednej dobe medzi prstami vašich chodidiel pálenie, svrbenie alebo ste si všimli zbelenie či šúpanie pokožky? S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o mykózu, ktorá sa práve na nohách dokáže vyvinúť veľmi rýchlo a to vďaka vďačnému hosťujúcemu prostrediu. Plesňové infekcie si totižto zgustnú na vlhkom, teplom a tmavom prostredí, čo sa v uzatvorenej obuvi nachádza pomerne často. Preto je dôležitá nielen dostatočná a pravidelná hygiena, ale ja správny výber topánok, čo môže do výraznej miery ovplyvniť vznik a rozvoj tohto kožného ochorenia. Pochopiteľne, faktorov ovplyvňujúcich vznik plesne na nohách je viacero. V článku vám okrem nich predstavíme aj užitočné informácie ohľadom liečby a prípadnej prevencie.
Ako sa toto kožné plesňové ochorenie prejavuje?
Pleseň na nohách má rôzne príznaky, tie hlavné sme zmienili už v úvode. Ide teda o zvýšené svrbenie, pálenie, zbelenie prípadne začervenanie pokožky a jej šúpanie najčastejšie medzi tretím, štvrtým a piatym prstom na chodidle. Ak spozorujete alebo ak pociťujete tieto symptómy, buď si kúpte nejaký voľne dostupný liek – krém, gél, zábal, masť alebo navštívte kožného lekára. Ten vám môže diagnózu potvrdiť alebo vyvrátiť a nastaví vhodnú liečbu. Pokiaľ ale príznaky plesne na nohách budete ignorovať, hrozí, že mykóza sa rozšíri aj na iné časti tela, v tomto prípade sú najbližšie nechty.
Ochorenie na nich spozorujete buď zmenou ich zafarbenia, zmenu hrúbky alebo dokonca aj zmenou ich tvaru. K zmene tvaru však dochádza až keď choroba výrazne pokročila. V najhoršom štádiu posunutia plesne z nôh na nechty môže dôjsť k ich odlupovaniu od lôžka.
Čo spôsobuje mykózu na nohách a nechtoch a akej kategórii?
Nakoľko ide o prenosné plesňové kožné ochorenie, častým spôsobom jej nákazy je práve kontakt s jedincom nakazeným touto chorobou. Prípadne kontakt s časťami jeho oblečenia alebo časťami jeho kože pri voľnom (bosom) pohybe na verejných priestranstvách napr. kúpaliská, sauny či pri použití infikovaného ručníka. Vo veľkej miere môže za prenos ochorenia oslabený imunitný systém. Silná imunita dokáže proti zárodkom plesne na nohách statočne bojovať a zničiť ich. Ľudia s oslabenou imunitou, ako sú seniori, cukrovkári, ľudia s nezahojenými ranami na chodidlách atď. by s tým mohli mať problém.
Pleseň na nohách je rovnako veľkým problémom športovcov, ktorých trápi tzv. atletická noha. Ide preto o problém, ktorý sa nespája len s prenosom z nakazeného jedinca na zdravého, ale aj s nevhodnou alebo nepravidelne čistenou a dezinfikovanou obuvou. Alebo ponožkami… Čím menej vaše chodidlo dýcha, tým viac sa zaparí a tým vyššie je riziko vzniku tejto choroby. Rovnako rizikovou kategóriou sú aj tí, ktorí pravidelne športujú a napriek tomu, že majú prispôsobenú obuv, tá nestíha dostatočne rýchlo odvádzať prebytočnú vlhkosť, čo môže mať za následok vznik plesne / mykózy na nohách.
Okrem športovcov a ľudí s oslabenou imunitou majú nábeh na toto ochorenie aj tí, ktorých chodidlá sú dlhodobo v uzatvorenej pevnej obuvi, ktorá neumožňuje prísun vzduchu a odvedenie nadbytočnej vlhkosti. Pleseň na nohách je častým problém napr. u lesníkov, vojakov, policajtov, baníkov, remeselníkov atď. Tí musia pre výkon svojho povolania splniť určité ochranné normy, v rámci ktorých sa nachádza aj pevná obuv, ktorá má chodidlo ochrániť pred prípadným vážnym úrazom.
Liečba plesne na nohách je pomerne jednoduchá
Na výber máte viacero spôsobov liečenia. Buď vám ju stanoví lekár alebo ak si trúfate na samoliečbu resp. na domácu liečbu, aj to je možné, hlavne za pomoci voľne dostupných špeciálnych prípravkov a liekov. Pravdou však je, že liečenie je pomerne jednoduché, ale zdĺhavé a niekedy trvá aj viac ako mesiac, kým pleseň na nohách vymizne úplne. S vymiznutím mykózy na nechtoch je potrebné počítať s ešte dlhším časovým intervalom.
Prejdime si však domácu liečbu. Prírodná liečba a la babička spočíva v rôznych kúpeľoch, zábaloch či obkladoch, ktorých základ sú hlavne bylinky prípadne iné kuchynské prísady. Najobľúbenejšie sú soľný alebo octový kúpeľ a zo zábalov ide o zábal z harmančeka. Je toho určite viac, no žiaden z týchto domácich prírodných receptov nebol overený, takže ústup alebo vymiznutie plesne na nohách sa môže dostaviť, ale ani nemusí. Samozrejme procedúry je potrebne opakovať niekoľkokrát, určite nič nezaberie hneď na prvú „šupu“.
V rámci najlepšej a bezpečnej domácej liečby je na pleseň na nohách a nechtoch k dispozícii aj špeciálny prípravok vo forme gélu, krému, masti, prášku či v inom skupenstve. Dôležité je, že tieto prípravky resp. lieky si viete zakúpiť v lekárni, na internete alebo vo väčšom hypermarkete. Takže účinok by mal byť istejší ako pri echt prírodných produktoch. Okrem toho sú mnohé prípravky vyrobené na čisto prírodnej báze, takže takto by ste si mohli ušetriť čas na pripravovaní a hľadaní jednotlivých surovín. Čím skôr s liečbou plesne na nohách a nechtoch začnete, tým skôr sa jej dokážete zbaviť a tým menej komplikácii to bude pre vás predstavovať.
Prevencia je najlepšia ochrana pred vznikom tohto ochorenia
Pokiaľ sa môžete pred vznikom rôznych ochorení chrániť, prečo tak neurobiť? Pred plesňou na nohách sa môžete chrániť pomerne ľahko a to rešpektovaním niekoľkých zásad.
- Pravidelne si obmieňajte a dezinfikujte obuv a ponožky
Pokiaľ máte nejaké obľúbený pár topánok, určite sa neodporúča, aby ste ho nosili dennodenne, nakoľko sa v nich môže pleseň v nich a samozrejme aj na nohách rozvinúť veľmi rýchlo. Okrem toho je veľmi dôležitá pravidelná hygiena a pravidelná dezinfekcia používanej obuvi.
- Na verejných priestranstvách sa pohybujte vo vlastnej obuvi
To sa týka hlavne sáun, teplých bazénov a ich okolia, po ktorom sa pohybujete. Hoc aj miniatúrne čiastočky kože infikovaného jedinca, ktoré na ostanú na podlahe prípadne na sedacích častiach sáun sa na vás veľmi rýchlo nalepia. Kvôli teplu a vlhku sa pleseň na nohách práve na týchto miestach vyvíja veľmi rýchlo. Preto sa na verejných bazénoch, kúpaliskách či saunách pohybujete výhradne vo vlastnej obuvi.
- Používajte vlastné uteráky, obuv aj ponožky
Čiastočky plesne sa najčastejšie usádzajú v obuvi, v ponožkách a pochopiteľne aj v ručníkoch. Preto je dôležité zabezpečiť ich dostatočné vyvetranie, dezinfekciu a obmieňanie. O tom sme si však povedali už vyššie. Nie vždy ale na to dbáme a neuvedomujeme si, že aj takýmto spôsobom sa môžeme nakaziť. Stačí len krátky kontakt s obuvou, ponožkami alebo uterákom človeka infikovaného plesňou a ochorenie sa môže dostať aj na vás. A to nielen na nohy, ale aj na iné časti tela.
- Oblečenie infikovaného člena rodiny perte zvlášť
Presne z predchádzajúceho dôvodu znamená, že ani pred členom rodiny nie ste úplne v bezpečí. Preto dbajte na to, aby ste jeho časti oblečenia a uteráky prali buď zvlášť, ale ich vyvarte alebo použite overený dezinfekčný prostriedok.
- Chodidlá si utierajte dosucha
Ak vyjdete zo sprchy alebo z kúpeľa a poviete si, že koža sa vysuší sama, nemusí to byť pravda. Týka sa to len niektorých častí tela. Tie, ktoré budú „obalené“ v ručníku alebo v župane schnú len veľmi pomaly. O to viac sa to týka prstov na nohách, ktoré držia pospolu a zospodu ich nemá čo vysušiť, preto sa aj kvôli ich nedostatočnému vysušeniu môže medzi nimi vyvinúť pleseň. Ak je to nutné, pokojne môžete na vysušenie použiť aj fén. O to dôležitejšie je to robiť už vtedy, ak ste už mykózu spozorovali.
Veríme, že dodržiavanie týchto niekoľkých zásad vám pomôže sa plesne na nohách strániť prípadne už súčasný problém rýchlejšie vyriešiť. Pomôcť vám v tom môžu aj rôzne dostupné prípravky – krémy, masti či gély, ktoré vás zbavia nepríjemných príznakov.