Vybočený palec vám sťaží výber obuvi

Rôzne topánkyV tomto kontexte možno hovoriť viac o probléme, ktorý trápi viac žien ako mužov. U mužov sa vyskytuje hlavne v dôsledku dedičnosti. Ide o pomerne bolestivý stav chodidla, pri ktorom dochádza k vybočovaniu veľkého prsta smerom k ostatným prstom danej nohy, a k opačnému vybočeniu kosti pod ním. Vybočený palec alebo hallux valgus môže spôsobovať nielen bolesť, ale neskôr aj nemožnosť nájsť vhodnú obuv. A práve nevhodná obuv je hlavný faktor vzniku tohto problému. Dá sa mu však predísť veľmi ľahko. V našom článku vám predstavíme hneď niekoľko užitočných informácií, ktoré vám nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii hallux valgus pomôžu.

Ako vzniká a jeho príznaky?

K vybočeniu prsta dochádza v dôsledku zvýšeného tlaku naňho. Najrizikovejšou obuvou sú vysoké topánky, ktoré celú váhu tela posúvajú na tento jeden prst. Ten sa ju snaží stlmiť a dochádza k zakriveniu. Takisto to môže aj preto, že vysoké topánky majú špicatý tvar, čo pre formu chodidla nie je prirodzené a prst tak nútene vytáčajú. Hallux valgus ale môže spôsobiť aj príliš rovná obuv, ktorá tlačí na kostičku pod palcom, čím ju postupne vybáča. Určite by ste nechceli docieliť bolesť na boku chodidla pri každom vykonanom kroku, opuchy, citlivosť na dotyk či začervenanie. Aby ste sa nedostali do štádiá, kedy bude jedinou zárukou úspešnej liečby operácia, osvojte si niektoré prevenčné rady čím skôr, najlepšie aj hneď.

Prevencia pred vybočeným palcom

Otáznik s dáždnikomAby vás vybočený palec, ako ho nájdete na internete, nemusel o pár rokov trápiť, je dôležité dbať na správne návyky, hlavne v obúvaní. Na pomoc vám prichádzajú aj rôzne iné pomôcky, ktoré môžu vašim chodidlám po namáhavej chôdzi v nepríjemnej obuvi rýchlo uľaviť.

V prvom rade je teda podstatné zvoliť si správne topánky, a to nielen veľkostne, ale aj štýlovo. Vyššie sme naznačili, že topánky na vysokých opätkoch, ale ja príliš plochú obuv by ste mali obmedziť na minimum. Ideálne nielen na hallux valgus, ale aj na iné zdravotné problémy, ako napr. kŕčové žily sú topánky s 3-4cm podrážkou. Okrem toho je dôležité si kupovať obuv z prírodných materiálov, ktoré sa tvaru vašej nohy snažia prispôsobiť a nie ju deformovať. Ak sa vám zapáčil model z umelých zložiek, podstatné je, aby vám sedel a bol vám pohodlný už pri skúške, pretože ten sa už nijako neprispôsobí. Úzke alebo malé topánky spôsobia rýchly vývoj hallux valgus, čo by ste určite nechceli.

V rámci liešby, ale zároveň aj prevencie môžete na haluxy používať rôzne ortopedické pomôcky ako korektor, bandáže či ortézu. Existuje viacero druhov. Niektoré sa dajú aplikovať priamo do obuvi, iné sa aplikujú výhradne v noci počas spania. Rozdiel je aj vo výrobnom materiály, ktorý môže byť buď plastický silikón alebo tvrdší plast. Práve druhá možnosť sa aplikuje počas spánku, tie ostatné môžete mať na sebe aj počas dňa. Aby ale mali na hallux valgus pozitívny účinok, je potrebné ich nosiť niekoľko hodín denne. Pokiaľ ale vybočeným palcom ešte netrpíte, plne bude stačiť, ak si ho aplikujete po tom, čo sa vyzujete z nepohodlnej obuvi.

Domáca liečba a chirurgický zákrok

To, ako môžete váš hallux valgus alebo vybočený palec liečiť doma, sme vám naznačili v časti prevencia. Podstatnú úlohu môžu zohrať rôzne ortopedické pomôcky, ako korektory, bandáže či ortézy, ktoré fungujú na princípe oddeľovania palca od ostatných prstov. Tým sa postupne vracia do pôvodnej polohy. Dôležité je však rešpektovať dennodenné niekoľkohodinové používanie. V opačnom prípade sa výsledky nemusia dostaviť.

Pokiaľ ste počuli, že na hallux valgus existuje nejaké účinný krém, gél či masť, pravdepodobne ste boli oklamaný. Ide o problém, ktorý súvisí so zmenou kostného usporiadania, nie o svaly či šľachy a preto takýto prípravok účinný nebude. Najlepšie ale bude si osvojiť niektoré cviky, ktoré vám haluxy pomôžu zmierniť. Môžete ich robiť buď za pomoci fyzioterapeuta, no nebude to tak pravidelné, akoby si to tento stav vyžadoval. Preto sa naučte niektoré cviky vykonávať aj sami. Väčšina pozostáva v odpore vybočeného palca voči nejakého objektu. Napr. si ho oprite o stenu a tlačte proti nej, raz vrchom, raz spodkom problematického prsta. Cvikom je omnoho viac a nájsť ich môžete aj na stránke s odporučením na korektor.

Ak ste si vážnosť situácie uvedomili neskoro, máte bolesti, korektor ani cviky váš stav nezmierňujú, navštívte lekára. Neliečenie hallux valgus môže vyústiť až k prekrytiu palca s prstami danej nohy, čo je nielen neskutočne bolestivé ale aj nepríjemné na pohľad. V bolestivých stavoch doktor navrhne operáciu. Existuje viacero postupov, no najčastejšie sa pristúpi k odstráneniu časti kostičky pod vybočeným palcom, čo ho vráti do pôvodnej polohy. Má to však aj svoje riziká. A síce, že kĺb pod ním môže natrvalo znehybnieť. Veľa ľudí je však ochotných toto podstúpiť, ak vedia, že sa vrátia do normálneho života bez bolesti a bez problémov nájsť vhodnú obuv.

Nezabudnite! Ak nechcete, aby vás vybočený palec trápil, rešpektujte zásady správnej obuvi a dostatočného oddychu po namáhavých činnostiach. Pomocou korektora a špeciálnych cvikov môžete tento začínajúci problém rýchlo zvrátiť.

Viac: https://www.webmd.boots.com/foot-care/bunions-symptoms

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.