PZP a stret so zverou: Čo by ste mali vedieť

Stret s divokou zverou môže byť pre vodičov nepredvídateľnou a nepríjemnou situáciou, ktorá môže spôsobiť značné škody na vozidle a v niektorých prípadoch aj zranenia. V tomto článku sa pozrieme na to, ako PZP (povinné zmluvné poistenie) pokrýva škody spôsobené stretom so zverou a čo by ste mali urobiť po takomto incidente.

Ako PZP pokrýva škody spôsobené stretom so zverou

PZP je povinné poistenie pre všetkých vlastníkov motorových vozidiel, ktoré pokrýva škody spôsobené tretím osobám pri používaní vozidla. Avšak, PZP nepokrýva škody na vlastnom vozidle pri stretu so zverou. Na pokrytie takýchto škôd potrebujete havarijné poistenie, ktoré je dobrovoľné a poskytuje ochranu pred škodami na vlastnom vozidle.

Ako postupovať po strete so zverou

Ak došlo k stretu so zverou, postupujte nasledovne:

a) Zastavte a skontrolujte stav vozidla: Bezpečne zastavte vozidlo a skontrolujte, či nie sú prítomné vážne škody, ktoré by mohli spôsobiť nebezpečenstvo pri ďalšej jazde.

b) Zabezpečte miesto nehody: Ak je to možné, postavte výstražný trojuholník a zapnite výstražné svetlá. Ak je zviera zranené alebo mŕtve, neodstraňujte ho z miesta nehody, pokiaľ to nie je nevyhnutné z bezpečnostných dôvodov.

c) Oznámte incident polícii: V niektorých krajinách je povinné oznámiť stret so zverou polícii. Volajte políciu alebo miestnu príslušnú službu a informujte ich o nehode.

d) Dokumentujte škody a miesto nehody: Odfotografujte škody na vozidle, miesto nehody a, ak je to možné, zviera. Tieto fotografie môžu byť dôležité pri riešení poistnej udalosti.

e) Kontaktujte svoju poisťovňu: Informujte svoju poisťovňu o incidente a zistite, či vaše havarijné poistenie pokrýva škody spôsobené stretom so zverou. Ak máte platné havarijné poistenie, poisťovňa vám poskytne pokyny na ďalší postup pri riešení poistnej udalosti.

f) Oprava vozidla: Ak havarijné poistenie pokrýva škody na vašom vozidle, zistite od svojej poisťovne, ktorý opravovateľ vozidiel je schválený pre opravu. Vo väčšine prípadov budete musieť získať viacero cenových ponúk na opravu, z ktorých poisťovňa vyberie tú najvhodnejšiu.

g) Sledujte priebeh opravy: Udržujte kontakt s opravovateľom vozidiel a svojou poisťovňou počas celého procesu opravy, aby ste boli informovaní o stave opravy a termíne, kedy bude váš automobil opäť pripravený na použitie.

Ako predísť stretu so zverou

Stret so zverou môže byť ťažké úplne predísť, ale môžete podniknúť niektoré opatrenia na zníženie rizika:

a) Buďte opatrní v rizikových oblastiach: V oblastiach, kde sa často vyskytuje zver, jazdite opatrnejšie a pozorne sledujte okolie.

b) Používajte dálkové svetlá: Ak jazdíte v noci, používajte dálkové svetlá, pokiaľ nie sú v protismere iné vozidlá. Dálkové svetlá vám poskytnú lepší výhľad na okolie a umožnia vám skôr zaregistrovať zvieratá na ceste.

c) Zvoľnite rýchlosť pri západu a východe slnka: Zvieratá sú často aktívnejšie v týchto časoch, takže zníženie rýchlosti a zvýšenie opatrnosti môže pomôcť predísť stretu.

d) Používajte zvukové varovné zariadenia: Existujú špeciálne zvukové zariadenia, ktoré sa dajú namontovať na vozidlo a emitujú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré môžu zvieratá vystrašiť a zabrániť im vo vstupovaní na cestu.

Stret so zverou môže spôsobiť škody na vozidle a v niektorých prípadoch aj zranenia. PZP nepokrýva škody na vlastnom vozidle pri takomto incidente, na to je potrebné mať havarijné poistenie. Po strete so zverou dodržiavajte uvedené postupy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *