Poistenie auta – porovnanie

Poistenie auta býva uzatvárané bežne na jeden rok, najčastejšie cez online porovnanie. Platí to ako pre povinné zmluvné poistenie, tak aj pre havarijné poistenie. Ak by ste ale počas tejto doby zistili, že u inej poisťovne by ste získali lepšie podmienky za prijateľnejšiu cenu, nemusíte zúfať. Aj v takomto prípade je možné vypovedať dovtedajšiu poistnú zmluvu a následne uzatvoriť novú.

Potrebujete spraviť porovnanie ceny poistenia auta?

Poistenie auta porovnaniePokiaľ uvažujete nad vypovedaním vašej doterajšej poistnej zmluvy, mali by ste sa najprv poobzerať po novom poistení auta. Ak sa vám nechce obchádzať kamenné pobočky poisťovní, vyhľadajte si všetky dostupné ponuky na internete pomocou online kalkulačky. Vďaka tomuto šikovnému nástroju si veľmi jednoducho a rýchlo nájdete a spravíte porovnanie poistenia auta. Online kalkulačka reflektuje všetky vami zadané požiadavky, zároveň však reflektuje aj podmienky poisťovne. Nemusíte sa pritom ani obávať, že vám nebudú poskytnuté zľavy, tak ako by to bolo na kamennej pobočke.

Takže čo všetko potrebujete vyplniť do online kalkulačky? V podstate len základné informácie o vás, ako držiteľovi vozidla a o automobile, ktoré chcete poistiť. Konkrétne ide o údaje ako:

 • druh vozidla,
 • rok výroby,
 • objem valcov a výkon motora,
 • druh paliva,
 • ďalej je to dátum narodenia majiteľa auta,
 • jeho PSČ
 • právna forma,
 • rok nadobudnutia vodičského oprávnenia
 • a dôležitá je aj otázka o spôsobení poistnej udalosti za určité obdobie.

Kvôli zľavám vypĺňate aj údaje:

 • či vlastníte preukaz ŤZP,
 • či ste rodičom detí do 15 rokov,
 • alebo či už máte uzatvorené aj iné poistenie (napríklad cestovné poistenie) v niektorej poisťovni.

Tieto údaje by ste museli uviesť aj pri uzatvárané poistenia osobne, ale takto online na Uzavripzp si ušetríte čas a je to aj pohodlnejšie.

Aký je rozdiel medzi nimi PZP a havarijným poistením rozdiel?

Online kalkulačka pre porovnanie samozrejme môžete využiť ako pri hľadaní PZP, tak aj pre havarijné poistenie – kliknite sem. Formulár kalkulačky je pri oboch poisteniach viac menej rovnaký, pri havarijnom poistení budete musieť len vyplniť o niečo viac technických informácií o vozidle. Vyplýva to aj z toho, že pri havarijnom poistení bude hradená škoda, ktorá bola spôsobená na poisťovanom vozidle. Pri povinnom zmluvnom poistení sa totiž prepláca škoda, ktorú spôsobil poistený. V tom spočíva asi zásadný rozdiel medzi týmito poisteniami. A ešte v tom, že PZP si musíte uzatvoriť, pretože to stanovuje zákon, ale havarijné poistenie je čisto dobrovoľné.

LupaV rámci povinného zmluvného poistenia bývajú zväčša poskytované aj asistenčné služby či poistenie čelného skla. Asistenčné služby vedia byť veľkým pomocníkom v prípade núdze, pretože vám dokážu pomôcť aj vo vypätej situácii, keď vôbec neviete, ako ďalej postupovať. Zabezpečia vám napríklad servis vozidla na mieste alebo odťah do najbližšieho autoservisu, niekedy aj preplatia nocľah, ktorý ste si museli zabezpečiť kvôli škodovej udalosti. V prípade poistenia čelného skla je to komplikovanejšie. Aj keď poisťovne deklarujú aj toto poistenie v rámci základného balíka poistenia, jeho vymožiteľnosť je skoro nulová. Poisťovne argumentujú tým, že pri takejto škode nedokážete určiť vinníka, z ktorého poistky by vám mala byť škoda vyplatená. Takže poistenie čelného skla vám odporúčame pripoistiť si extra k poisteniu auta.

V prípade havarijného poistenia musíte rátať pri tvorbe ceny aj s určitou spoluúčasťou. To znamená, že sa určitou čiastkou budete podieľať na spôsobenej škode a zvyšok vám preplatí poisťovňa. V rámci havarijného poistenia jeho vaše auto chránené nielen voči havárii, ale aj voči krádeži, živelným pohromám, vandalizmu, poškodeniu čelného skla, úrazu či poškodeniu batožiny. Uzavretie havarijného poistenia sa odporúča hlavne majiteľom novších a drahších automobilov. Pokiaľ totiž vlastníte lacnejšie jazdené auto, môžete zbytočne preplatiť poistenie a vyplatenie škody nebude vysoké.

Viacej o rozdieloch sa dozviete práve tu.

Ako a kedy podať výpoveď poistenia auta?

Vo všeobecnosti platí, že výpoveď môžete podať najmenej šesť týždňov pred ukončením vášho aktuálneho poistného obdobia. Ak výpoveď nepodáte, ostanete naďalej poistený u tej istej poisťovne. Ak však zmluvu vypovedáte, tá nekončí ihneď, ale samozrejme až po uplynutí doby poistenia. Budete mať teda aj dostatok času na to, aby ste si našli nové, možno lacnejšie poistenie auta cez porovnanie.

Existujú samozrejme ale aj iné dôvody na vypovedanie zmluvy poistenia. Vypovedať poistenie by ste mali, ak ste auto predali alebo darovali. Nová poistka už bude starosťou nového majiteľa. Vám poisťovňa vráti peniaze, ktoré ste nevyčerpali predčasným vypovedaním zmluvy, ale k výpovedi budete musieť doložiť aj kúpnopredajnú, resp. darovaciu zmluvu. Ďalším dôvodom je aj vyradenie automobilu z evidencie. V takom prípade výpoveď doložíte protokolom o jeho ekologickej likvidácii. Poistenie vám zaniká aj vtedy, ak vám auto niekto odcudzil, čo budete dokladovať protokolom od polície. Poistenie auta vám zanikne aj keď neuhradíte sumu poistenia v danom termíne alebo sa môžete s poisťovňou jednoducho dohodnúť v rámci podmienok stanovených v poistnej zmluve.

Podanie výpovede poistenia ako také je v súčasnosti veľmi jednoduché. Na internete si môžete nájsť formulár takejto výpovede, do ktorého už len vpíšete správne údaje. Podpísanú výpoveď následne doručíte na adresu poisťovne, a to buď osobne alebo poštou. Následne si spravíte porovnanie nových ponúk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *