Cestovné poistenie

Cestovné poistenieAj keď sa letná sezóna už skončila, viacerých láka vycestovať za teplom aj v tomto sychravom jesennom počasí. Na výber pri tom majú stále dostatok zaujímavých destinácií, kde sa môžu ešte stále kúpať v mori a chytať bronz na pláži. Mnohých ale láka aj turistika v horách, ktoré vedia lákať v tomto ročnom období na nádherné sfarbenie stromov a romantické výhľady. V prípade príchodu babieho leta vás v horách teraz čaká doslova nezabudnuteľná dovolenka. Ak sa teda chystáte ešte vycestovať, či už ste vychytili výhodný last minute alebo ste to mali už dlhodobo naplánované, nemali by ste v žiadnom prípade zabudnúť na uzatvorenie cestovného poistenia online. Spravíte si takto porovnanie a výpočet ceny.

Cestovné poistenie na hory

Ako sme už spomínali, v prípade priaznivého počasia vás v horách čaká úžasná dovolenka aj v tomto jesennom období. A je pri tom jedno, či sa chystáte na nenáročné turistické výstupy alebo hodláte podniknúť horolezecké či skalolezecké výstupy. No v tomto období je potrebné pamätať na to, že stmieva sa oveľa skôr ako v lete a so západom slnka sa radikálne ochladzuje. Ak by vás predsa len v horách prepadla noc a vy by ste potrebovali pomoc, tak určite oceníte, že máte uzatvorené cestovné poistenie. Od roku 2006 totiž všetky náklady, ktoré vzniknú pri zásahu Horskej záchrannej služby si musí zachraňovaný hradiť sám, resp. sú kryté poistením, ak ho má zachraňovaný uzatvorené. A zásah vo vysokohorskom teréne je náročný nielen po fyzickej či technickej stránke, ale aj tej finančnej. Predovšetkým ak by ste potrebovali aj zásah vrtuľníka.

Toto cestovné poistenie na hory si potrebujete zadovážiť len ak sa budete pohybovať na území, kde pôsobí Horská záchranná služba. Čiže ak sa chystáte len do neďalekých lesov, toto poistenie nepotrebujete. Jeho platnosť sa vzťahuje konkrétne na územia slovenských horských oblastí, či národných parkov:

 • Malá Fatra,
 • Veľká Fatra,
 • Belianske Tatry,
 • Nízke Tatry,
 • Vysoké Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy a Slovenský raj.

Toto poistenie si môžete samozrejme uzatvoriť online a dokonca aj prostredníctvom sms. Takže si ho môžete zabezpečiť aj na poslednú chvíľu, pokiaľ ste naň zabudli. Stačí len vedieť číslo na konkrétnu poisťovňu, ona vám už pošle informácie, aké údaje musíte do poisťovacej sms zadať. Poistení ste takto vlastne hneď, pretože cena poistenia vám bude naúčtovaná v nasledujúcej faktúre, resp. stiahnutá hneď z kreditu.

Cestovné poistenie kamkoľvek sa chystáte

Otáznik na tabuliAk sa nechystáte na hory, ale povedzme na fakultatívny zájazd alebo letíte za teplom do exotiky, to neznamená, že cestovné poistenie nepotrebujete. Práve naopak. Aj keď pobyt vo vysokohorskom teréne je určite rizikovejší, úraz či iné zdravotné problémy vás nemusia obísť ani na pláži. A je samozrejme vyskladané podľa toho kam a za akým účelom cestujete. K tomu sú prispôsobené aj jednotlivé pripoistenia, ktoré si môžete samy navoliť.

Predovšetkým sa budete musieť rozhodnúť, či sa vám oplatí uzatvoriť krátkodobé alebo ročné cestovné poistenie. To závisí predovšetkým na tom, koľko počas roka cestujete. Pokiaľ je to aj viackrát za rok, tak je pre vás finančne výhodnejšie ročné poistenie. No samozrejme môžete si uzatvoriť pred každou cestou poistenie na konkrétny čas vašej dovolenky. V rámci ročného cestovného poistenia existujú ešte ďalšie varianty, a to ročné cestovné poistenie s viacnásobným výjazdom počas roka alebo bez nutnosti návratu do rodnej krajiny, ďalej je to viacročné cestovné poistenie a celoročné cestovné poistenie na hory.

Pri uzatváraní poistenia poisťovňa berie do úvahy nielen dĺžku pobytu, ale aj účel cesty. Je totiž rozdiel, či potrebujete krytie nákladov na:

 • služobnej ceste,
 • študijnom pobyte,
 • dovolenke na pláži
 • alebo na adrenalínovom dobrodružstve.

Čím rizikovejší pobyt, tým vyššia cena poistenia, pretože existuje väčšia možnosť, že budete potrebovať pomoc poisťovne.

Aké pripoistenia je vhodné uzatvoriť?

Pranie a nehodaEšte pred uzatvorením poistenia by ste si mali dobre preštudovať, čo všetko vaše poistenie kryje a aké pripoistenia by ste si mali k cestovnému poisteniu zadovážiť. Medzi tie základné pripoistenie, ktoré by ste mali zvážiť je napr. poistenie batožiny, keďže:

 • strata,
 • krádež,
 • poškodenie batožiny pri preprave,
 • alebo už počas samotného pobytu

býva nanešťastie pomerne bežnou súčasťou dovolenky. Kufre sa často poškodia pri transfere leteckou spoločnosťou. Riziko krádeže zase hrozí v samotných dovolenkových destináciách, kde sa ľahko môžete stať obeťou vreckárov či iných zohratých skupín zlodejov. Nezabudnite si poistiť aj auto.

Ďalším pripoistením, ktoré by ste mali určite zvážiť, je poistenie úrazu. To totiž nie je totožné s krytím liečebných nákladov, ale zodpovedá vyplateniu jednorazového odškodnenia. Pre prípad, že by ste sa stali účastníkom nehody, resp. zavinili nehodu a tým spôsobili zdravotné ťažkosti niekomu inému, je dobré mať uzatvorené aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. Pokiaľ si kupujete dovolenku s veľkým časovým odstupom alebo využívate tzv. first moment, tak by ste mali zvážiť aj poistenie storna zájazdu, letenky či ubytovania. Uvažovať by ste mali aj nad poistením športových aktivít, pretože klasické cestovné poistenie zväčša nepokrýva úraz, ktorý by ste si zapríčinili povedzme pri plážovom volejbale alebo jazde na vodnom bicykli. Existujú samozrejme aj ďalšie pripoistenia, tieto však nebývajú klientmi tak často využívané.

Cestovné poistenie si samozrejme môžete uzatvoriť pohodlne online. Pomocou kalkulačky si môžete navoliť všetky vaše požiadavky vo forme pripoistení a cenu poistenia s porovnaním sa dozviete takmer okamžite. Vybrať si môžete z dostupných ponúk všetkých poisťovní, čiže na výber budete mať dostatok možností. Ako sme už spomínali vyššie, v prípade cestovného poistenia na hory môžete využiť aj možnosť poistenia cez sms. Je tak ľahko dostupné pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *